Prof. Dr.

erika.faroqhi@ihu.edu.tr

Eğitim

Biyografi

Profesör Faroqhi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (Ankara) önce İngilizce, daha sonra seçmeli tarih dersleri verdi ve 1984’ten itibaren yeni kurulan Tarih Bölümü’nde çalıştı. 1971-1987 yılları arasında öğretmenlikten tam zamanlı profesörlüğe kadar giden uzun bir kariyeri Ankara’da tamamlayan Faroqhi, zorlu doçentlik/habilitasyon sınavını ilki 1980’de Türkiye’de ve ikincisi 1982’de Almanya’nın Bochum Üniversitesi’nde olmak üzere iki kez geçmiştir.

1988 ve 2007 yılları arasında Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan Faroqhi, 2002-2007 yılları arasında Türkiye ve Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nün (Nahost-Institut) direktörlüğünü yürüttü. 2007 yılındaki emekliliğinin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tarih profesörü kadrosunu kabul etti ve 2010’da Tarih Bölümü başkanlığını görevini devraldı.

Hamburg (FRG, Dr. Phil.) İstanbul ve Indiana/Bloomington üniversitelerinde eğitim gören Profesör Faroqhi’ye 2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi tarafından fahri doktora payesi verilmiştir. Ortadoğu Araştırmaları Derneği (MESA) onursal üyesi olan Profesör Faroqhi halen İbn Haldun Üniversitesi Tarih Bölümü’nde tam zamanlı öğretim üyesidir.